Вікі Енциклопедія громадянського суспільства в Україні
Advertisement
Файл:Goldarb Maksim.jpg

Максим Гольдарб

Максим Гольдарб (1978, м. Липки, Тульської області, РРФСР) — український громадський діяч, засновник та керівник першого незалежного недержавного контролера за публічними ресурсами — громадської організації «Публічний аудит». Ініціатор всеукраїнського руху за чесні тарифи «Тарифна мобілізація».

Життєпис[]

У 1999 закінчив економіко-правовий факультет Донецького національного університету по спеціальності «правознавство».

Другу вищу економічну освіту отримав у 2014, закінчивши магістратуру Київського національного торговельно-економічного університету.

14 років працював в органах прокуратури — пройшов шлях від слідчого районної прокуратури до керівних прокурорських посад у Донецькій області та Києві.

Із травня 2013 по вересень 2014 — директор Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України.

Із вересня 2014 року очолює ГО «Публічний аудит».

Полковник запасу, старший радник юстиції, має 3-й ранг державного службовця

Кваліфікація аудитора присвоєна Аудиторською палатою України.

Є експертом із фінансових, економічних, правових, тарифних питань і з 2016 є спікером у різних ЗМІ. Крім того, із червня 2016 року він веде програму «Суб'єктивні підсумки» на телеканалі NewsOne, що вирізняється опозиційністю влади в судженнях, коментарях та оцінках. У 2017 програма за участю Гольдарба демонструвала найвищі глядацькі рейтинги серед програм інформаційних телеканалів України[1].

Одружений, виховує двох дітей.

Робота в Міністерстві оборони[]

У 2013 році Максим Гольдарб, будучи головним аудитором Міністерства оборони України, вперше запровадив у відомстві механізм попереднього моніторингу та контролю ризикових операцій (операційний аудит), спрямований на попередження та запобігання фінансових злочинів і махінацій в армії, який згодом перейняли інші органи виконавчої влади України[2][3].

Був змінений підхід в організації аудиту від радянського «постфактум» до нового «до того як»: почав проводитися контроль у режимі реального часу за операціями та процесами від їх початку на центральному рівні до завершення на рівні конкретної військової частини[4].

Після впровадження системи запобігання збиткам і розкраданням у галузь військового господарства України, в деяких ЗМІ почали з'являтися негативні публікації з метою дискредитації Гольдарба і в цілому введеної ним системи аудиту. При цьому реальні факти з авторитетних джерел не наводилися. Сам він вважає появу таких матеріалів заангажованою реакцією на його роботу.

Громадська діяльність[]

Публічний аудит[]

Восени 2014 року Максим Гольдарб створив громадську організацію «Публічний аудит», до якої увійшли слідчі, прокурори, аудитори[5]. Мета організації — «професійна оцінка ефективності функціонування органів державної влади та підприємств державного сектору економіки, інформування суспільства про результати їх роботи, контроль за публічними ресурсами»[6].

Як зазначається на сайті організації, за перші два роки діяльності фахівці «Публічного аудиту» провели понад 150 досліджень, проаналізувавши важливі питання в сфері економіки України: її борги та шляхи подолання боргової залежності; діяльність комунальних підприємств та державних монополій; стратегічні питання приватизації; ринок електроенергетики і сферу житлово-комунального господарства; банківський сектор; муніципальні ресурси, фіскальну систему, систему державного управління та інше.

Окремий напрям роботи організації пов'язаний із законодавчими ініціативами: впровадження обов'язкової звітності про витрачання публічних фінансів, а також громадського фінансового контролю за державними органами влади; усунення ризиків у сучасній банківській системі України; прийняття законів, спрямованих на зміну тарифоутворення в ЖКГ і т. д.

За короткий час Гольдарбу вдалося вивести «Публічний аудит» на авторитетне місце в експертному середовищі України, його дослідженнями та аналітичними статтями системно користуються провідні українські політики, громадські організації, ЗМІ. Організація є членом Institute of Internal Auditors — світового лідера у сфері внутрішнього аудиту і корпоративного управління.

Тарифна мобілізація[]

Грунтуючись на дослідженнях «Публічного аудиту», проведених напередодні підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги навесні 2015, Максим Гольдарб у програмі «Шустер LIVE» 3 квітня 2015[7] розповів про те, що норми і обсяги споживання газу населенням завищені мінімум у два рази, а нові тарифи необгрунтовані. Він запропонував на період соціально-економічної кризи в країні весь вітчизняний газ направляти на потреби населення, а його ціну обґрунтувати економічно. У цей же день Максим Гольдарб і Олексій Кучеренко підписали меморандум про створення «Тарифної мобілізації» — ініціативи, спрямованої на захист прав українців від економічно необґрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги[8].

Мета руху — довести економічну необгрунтованість ціно- і тарифоутворення в системі ЖКГ і газовидобутку, її руйнівний характер для економіки країни; об'єднати людей для боротьби з нечесними тарифами для зміни цієї системи.

На думку Гольдарба:

 • Українського газу для потреб населення достатньо[9].
 • Ціна на газ повинна бути 3-3,5 тис. грн за тисячу кубів, цього достатньо для забезпечення рентабельності державного газового видобутку та для розвитку галузі в цілому[10].
 • При встановленні економічно обґрунтованої ціни на газ, тарифи на ЖКП будуть оптимізовані (знижені), стануть підйомними для споживачів, а, значить, відпаде необхідність у масовому субсидуванні[11].
 • Нові тарифи на ЖКП і ціна на газ неспівмірні з доходами і рівнем життя громадян України, що загрожує кризою неплатежів, колапсом в економіці і соціальними бунтами.
 • Субсидії — це неправильна і небезпечна фінансова стратегія, спрямована на заспокоєння незадоволених тарифною політикою влади громадян; коли половина країни не здатна самостійно оплатити рахунки за «комуналку» — це абсурд[12].
 • НКРЕКУ створена Президентом незаконно, із порушенням Конституції України[13].

Дослідження, цифри і тези «Тарифної мобілізації» активно використовувалися політичними партіями в передвиборній кампанії 2015 року. Ось як пояснює співпрацю з політиками Максим Гольдарб:

Брати участь у місцевих виборах восени 2015 року Гольдарб відмовився.

У рамках «Тарифної мобілізації» у травні 2016 за його ініціативою провідні українські експерти в сфері енергетики та економіки склали і підписали Тарифний Маніфест експертів до влади про необхідність негайного зниження ціни на газ і тарифів для людей, шляхи виведення енергетичної та комунальної системи з критичної ситуації.[14].

У липні 2016-го Максим Гольдарб оголосив про створення регіональних центрів «Тарифної мобілізації» по всій Україні і закликав громадян об'єднуватися, щоб «захистити свої права і гаманці від тарифного грабунку»[15].

Тарифний спротив[]

У жовтні 2016 року Максим Гольдарб і Євген Мураєв ініціювали рух «Тарифний спротив», головне завдання якого — привернути увагу уряду до того, що українці масово не згодні зі встановленими завищеними тарифами[16]. Перша акція відбулася 20 жовтня 2016 року в 11 містах України[17],[18].

Учасники руху зібрали понад 40 тис. підписів під експертним Тарифним Маніфестом «Тарифної мобілізації»[19] — зверненням до Президента, уряду і Прем'єр-міністра з вимогою встановити обґрунтовані тарифи: увесь газ власного видобутку направити на потреби людей; сформувати ціну на нього справедливо і прозоро (ціна видобутку і виробництва, плюс доставка, плюс не більше 10 % прибутку на розвиток); ренту і ПДВ у ціні на газ для людей скасувати[20].

19 жовтня 2016 року було подано і зареєстровано в парламенті законопроект № 5290 про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу», який, за словами Гольдарба, дозволить встановити економічно обґрунтовану ціну на газ у розмірі 3 262 грн за тисячу кубів[21].

Примітки[]

 1. Публікація Максима Гольдарба у Facebook, 30.05.17.
 2. Постанова Кабінету Міністрів України № 214-2014-п Верховна Рада України: офіційний веб-портал, 25.06.2014 р.
 3. Максим Гольдарб: Схемы финконтроля в Минобороны необходимо распространять на другие ведомства РБК-Україна, 30.12.2013 р.
 4. В Минобороны резко сократились убытки — глава Департамента внутреннего аудита Гольдарб Сьогодні, 04.06.2014 р.
 5. Cайт «Публічного аудиту»
 6. Максим Гольдарб: «Украинцы имеют право знать, как распоряжаются их деньгами и имуществом их страны» E-finance, 31.12.2014 р.
 7. Шустер LIVE 03-04-2015 Шустер LIVE на Youtube, 03.04.2015 р.
 8. громадська ініціатива «Тарифна мобілізація» Публічний аудит, 03.04.2015.
 9. Украинцам должно хватать собственного газа по нормальной цене — эксперт Gazeta.ua, 04.05.2016.
 10. Коммунальные тарифы «надули» вдвое Газета День 14.06.2016.
 11. Вся правда про тарифи в Україні за 2 хвилини! Сюжет каналу NewsOne, 21.09.2015.
 12. Експерт про підвищення тарифів: або дітей нагодувати, або панам гроші віддати Радіо Голос Столиці, 28.04.2016.
 13. Укази президента про створення НКРЕКП — незаконні Liga.net, 11.06.2015.
 14. Маніфест до влади: експерти об'єдналися проти тарифної політики FromUA, 31.05.2016.
 15. «Тарифна мобілізація» розповідає, що потрібно для «поломки» тарифів Экономист.UA, 18.08.2016.
 16. Сайт «Тарифного спротиву»
 17. Гольдарб: я шокирован результатами акции «Тарифное сопротивление». «Большой эфир» 20.10.16 NewsOne, 20.10.2016.
 18. В акції «Тарифного спротиву» взяли участь понад 100 тис. українців Liga.net, 25.10.2016.
 19. об'єдналися проти тарифної політики влади сайт «Публічного аудиту», 30.05.2016
 20. М. Гольдарб: «В акции „Тарифного сопротивления“ приняли участие более 100 тыс. украинцев» 21.10.16 Украина коммунальная, 21.10.2016.
 21. Гольдарб: «Тарифное сопротивление» — не «Майдан», а поучительная акция для власти YouTube телеканалу NewsOne, 19.10.16.

Посилання[]

Відео:

Advertisement