Вікі Енциклопедія громадянського суспільства в Україні
Advertisement
Orden-Zvytiahy

Лицарська відзнака «Орден Звитяги» — громадська нагорода народу України. Заснована у 2022 році.

Орденом нагороджуються особи за видатний вклад у справу незалежності та сталого розвитку України, за видатні особисті заслуги у справі розбудови та зміцненню Збройних сили України і героїзм проявлений у війні України проти Росії. Лицарською відзнакою «Орден Звитяги» нагороджуються громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства.

Лицарська відзнака Орден Звитяги має 2 різні види якими нагороджуються особи в різних напрямках свого служіння Україні, а саме:

 1. Військова справа (за родами військ, силових відомств);
 2. Волонтерська, меценатська справа, та за видатний вклад у справу незалежності та сталого розвитку  України.  

Подання для нагородження[]

Нагородження орденом відбувається згідно з  рішенням нагородної комісії за поданням:

 • у військовій справі
  • командиром бригади ЗСУ,
  • командиром корпусу ЗСУ,
  • командувачем чи начальником штабу оперативного командування ЗСУ,
  • командувачем чи начальником штабу за родами військ ЗСУ,
  • Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій,
  • Голови Національної поліції України,
  • Начальником Головного управління розвідки Міністерства оборони України,
  • Голови Служби безпеки України,
  • начальником Генерального штабу Збройних Сил України,
  • Головнокомандувачем Збройних Сил України,
  • Міністром оборони України,
  • Секретарем РНБОУ,
  • Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України;
 • за видатний вклад у справі незалежності та сталого розвитку України:
  • від п'яти чи більше громадських організацій, благодійних фондів України при наявності відзнак — подяк від підрозділів ЗСУ,
  • за поданням від засновників лицарської відзнаки Орден Звитяги — ГО «Асоціація сприяння територіальній обороні України» та ГФ «Територіальна оборона Дніпропетровській області»,
  • за поданням командиром бригади ЗСУ, командиром корпусу ЗСУ, командувачем чи начальником штабу оперативного командування чи оперативного угруповання ЗСУ, командувачем чи начальником штабу за родами військ ЗСУ, Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Голови Національної поліції України, Начальником Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Голови Служби безпеки України, начальником Генерального штабу Збройних Сил України, Головнокомандувачем Збройних Сил України, Міністром оборони України, Секретарем РНБОУ, Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України.

Історія нагороди[]

 • 1 серпня 2022 року на спільному засіданні ініціативної групи ГФ «Територіальна оборона Дніпропетровської області» та ГО «Асоціація сприяння територіальній обороні України» було затверджено Статут, та положення про нагородну комісію Лицарської відзнаки Орден Звитяги. В цей же день було прийнято рішення про нагородження перших осіб.

Статут ордена[]

 1. Лицарською відзнакою Орден Звитяги нагороджуються особи за видатний вклад у справу незалежності та сталого  розвитку  України, за видатні особисті заслуги у справі розбудови та зміцненню Збройних сили України і героїзм проявлений у війні України проти Росії.
 2. Лицарською відзнакою Орден Звитяги нагороджуються громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства.
 3. Нагородження Лицарською відзнакою Орден Звитяги  може бути проведено посмертно.
 4. Лицарська відзнака Орден Звитяги має 2 різні види якими нагороджуються особи в різних напрямках свого служіння Україні, а саме:
  1. військова справа (за родами військ, силових відомств);
  2. волонтерська, меценатська справа, та за видатний вклад у справу незалежності та сталого  розвитку України.
 5. Лицарська відзнака Орден Звитяги має затверджену форму яка відрізняється тільки серединною частиною в якій є позначка що вказує у якій області служіння Україні відзначено нагороджену особу. На оборотній стороні викарбовується порядковий номер, прізвище, ім'я і по батькові нагородженої особи, супроводжувальний надпис.

Атрибути ордена[]

Зірка Лицарської відзнаки Орден Звитяги[]

Зірка Лицарської відзнаки Орден Звитяги  виготовляється з нейзильберу має форму рівностороннього хреста з розбіжними сторонами, накладеного на шістнадцяті конічну багато променеву зірку. Хрест покритий темно — синьою  емаллю. Посередині знака, в колі жовтого металу, обрамленому вінком із дубового листя, — зображення геральдичної фігури «Абданк» яка входила до багатьох гербів видатних осіб борців за свободу і незалежність України і згідно з легендою символізує людину яка хитрістю  здолала вогнедишного дракона, а здвоєні букви V вбачають як би початкові букви чотирьох слів: Veritas, Victoria, Virtus et Vita, тобто істина, перемога, чеснота і життя. Над «Абданком» золотий козацький хрест. Промені зірки, пружки хреста, хрест над «Абданком», вінок позолочені, геральдична фігура «Абданк» — з  білої емалі. По колу в променях зірки розташовано вісім голубих сапфірів. Всі зображення рельєфні. Розмір знака між протилежними кінцями зірки 68 — мм. На плоскому зворотному боці ордена  викарбовано порядковий номер, прізвище, ім'я і по батькові нагородженої особи, супроводжувальна надпис та вінт з гайкою для закріплення. На лицевому боці ордену в середині геральдична фігура «Абданк» може замінюватися на іншу в залежності від області в якій відзначено нагороджену особу чи роду військ де проходе службу особа, так наприклад для медиків це червоний хрест.

Планка Ордена Звитяги[]

Планка Лицарської відзнаки Орден Звитяги являє собою  прямокутну  металеву пластинку, обтягнуту стрічкою. Розмір планки: висота — 12 мм, ширина — 28 мм. Стрічка виконана на жовтому фоні з білою фігурою «Абданк» в середині на всю висоту і яка відділена від жовтого фону темно синьою каймою в 1 мм. Планка Лицарської відзнаки «Орден Звитяги» є незмінною при заміні фігури «Абданк» в середині ордену на інший знак.

Знаки, мініатюра та планка ордена[]

Послідовність розміщення знаків нагород України[]

 • Лицарська відзнака Орден Звитяги носиться на лівому боці грудей нижче нагород на колодках (стрічках) після зірки ордена Князя Ярослава Мудрого I та II ст. Та після зірки ордена «За заслуги» I ступеня.

Кавалери ордена[]

Першим громадянином України якого було нагороджено Лицарською відзнакою Орден Звитяги у 2022 року став Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний. Станом на 1 січня 2024 року, Лицарською відзнакою Орден Звитяги нагороджені 54 особи, серед них командувач ОК «Захід» бригадний генерал Володимир Шведюк, Командувач Оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» бригадний генерал Олександр Тарнавський та інші.

Посилання[]

Advertisement